Európska federácia sestier protestuje proti premenovaniu zdravotníckych asistentov
Zmena terminológie podľa generálneho sekretára EFN len vytvára ilúziu koncepčných riešení základných problémov
Európska federácia sestier (EFN) upozornila listom slovenského prezidenta, premié ra aj poslancov parlamentu, že zdravotnícki asistenti nemôžu byť považovaní za praktickú alebo inú kategóriu sestier.
Premenovanie zdravotníckych asistentov na praktické sestry navrhol predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo MUDr. Štefan Zelník s odôvodnením, že vzdelávane sestier je potrebné vrátiť na stredné zdravotné školy a že komora sestier v minulosti nesprávne interpretovala európsku smernicu o vysokoškolskom vzdelaní pre sestry. Parlament tento návrh schválil, zákon bude platiť od 1. septembra 2018.
Nedodržanie smernice
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) zverejnila list od EFN z Bruselu. Ako v ňom uvádza generálny sekretár EFN Paul De Raeve, premenovanie schválil parlament bez ohľadu na názor sestier a bez zmeny študijných osnov na Slovensku. ,,Toto úplne odporuje právu EÚ a najmä článku 31 smernice 2013/55/EÚ. Toto nedodržanie smernice EÚ bude mať vážne právne dôsledky a začne sa konanie o porušení práva na Slovensku,” upozornil v liste.
EFN zdôrazňuje, že zdravotnícki asistenti nemôžu byť považovaní za praktickú alebo inú kategóriu sestier. Zdravotnícky asistent je odborníkom v ošetrovateľskej starostlivosti s 2 170 hodinami teoretickej a praktickej odbornej prípravy. Zdravotná sestra má aspoň 4 600 hodín teoretickej a klinickej odbornej prípravy.
Hazardovanie s terminológiou
Podľa EFN zmeny v premenovaní asistentov ohrozujú celý systém zdravotnej starostlivosti, bezpečnosť pacienta, ako aj kvalitu starostlivosti. ,,Hazardovanie s terminológiou namiesto riešenia hlavných problémov (nízky mzdy, zlé pracovné podmienky) nie je riešením. Zmena terminológie len vytvára ilúziu, že tí, čo rozhodujú, prinášajú koncepčné riešenie základných problémov pre túto profesiu a systém zdravotnej starostlivosti. Ale nedostatok zdravotných sestier na Slovensku je realitou, a to neprinesie lepšie podmienky pre pacientov ani lepšie pracovné podmienky pre zdravotné sestry,” píše Paul De Raeve.
Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová uviedla, že ich iniciatíva sa nekončí pri tomto upozornení. ,,Pracujeme na podaní na Európsku komisiu a verím, že v dohľadnom čase budeme mať výsledok,” povedala.
Nedodržanie smernice EÚ bude mať vážne právne dôsledky.
Paul De Raeve