Please specify the group
SK SaPA BA
logo_sksapa
ministerstvo
2014-03-25_093228
Hodnotenie SV
všetko čo budete a môžete potrebovať hodnotenie pri hodnotení sústavného vzdelávania / kliknite na obrázok a viac TU
Vzdelávanie e-learning
emedius *************** akademia
Kalkulačka

Lieky a liečivá
adc
Laboratórní testy
labtest
zakony pre
Právny info – portál
company_logo

Európska federácia sestier protestuje proti premenovaniu zdravotníckych asistentov

Zmena terminológie podľa generálneho sekretára EFN len vytvára ilúziu koncepčných riešení základných problémov

Európska federácia sestier (EFN) upozornila listom slovenského prezidenta, premié ra aj poslancov parlamentu, že zdravotnícki asistenti nemôžu byť považovaní za praktickú alebo inú kategóriu sestier.

Premenovanie zdravotníckych asistentov na praktické sestry navrhol predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo MUDr. Štefan Zelník s odôvodnením, že vzdelávane sestier je potrebné vrátiť na stredné zdravotné školy a že komora sestier v minulosti nesprávne interpretovala európsku smernicu o vysokoškolskom vzdelaní pre sestry. Parlament tento návrh schválil, zákon bude platiť od 1. septembra 2018.

Nedodržanie smernice

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) zverejnila list od EFN z Bruselu. Ako v ňom uvádza generálny sekretár EFN Paul De Raeve, premenovanie schválil parlament bez ohľadu na názor sestier a bez zmeny študijných osnov na Slovensku. ,,Toto úplne odporuje právu EÚ a najmä článku 31 smernice 2013/55/EÚ. Toto nedodržanie smernice EÚ bude mať vážne právne dôsledky a začne sa konanie o porušení práva na Slovensku,” upozornil v liste.

EFN zdôrazňuje, že zdravotnícki asistenti nemôžu byť považovaní za praktickú alebo inú kategóriu sestier. Zdravotnícky asistent je odborníkom v ošetrovateľskej starostlivosti s 2 170 hodinami teoretickej a praktickej odbornej prípravy. Zdravotná sestra má aspoň 4 600 hodín teoretickej a klinickej odbornej prípravy.

Hazardovanie s terminológiou

Podľa EFN zmeny v premenovaní asistentov ohrozujú celý systém zdravotnej starostlivosti, bezpečnosť pacienta, ako aj kvalitu starostlivosti. ,,Hazardovanie s terminológiou namiesto riešenia hlavných problémov (nízky mzdy, zlé pracovné podmienky) nie je riešením. Zmena terminológie len vytvára ilúziu, že tí, čo rozhodujú, prinášajú koncepčné riešenie základných problémov pre túto profesiu a systém zdravotnej starostlivosti. Ale nedostatok zdravotných sestier na Slovensku je realitou, a to neprinesie lepšie podmienky pre pacientov ani lepšie pracovné podmienky pre zdravotné sestry,” píše Paul De Raeve.

Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová uviedla, že ich iniciatíva sa nekončí pri tomto upozornení. ,,Pracujeme na podaní na Európsku komisiu a verím, že v dohľadnom čase budeme mať výsledok,” povedala.

Nedodržanie smernice EÚ bude mať vážne právne dôsledky.

Paul De Raeve

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Konferencie BB RKSaPA
****
Konferencie FNsP FDR BB
Január 31.01.2019 Centrálny laboratórny komplex FNsP FDR BB Oddelenie lekárskej genetiky FNsP FDR BB
eHEALTH
ehealt
NCZI.sk
narod
2017-06-21_073515
Preklad webstránky
2018-02-12_220850
fnsp
Overenie poistenca
udzs
február 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« jan    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Fakulta ZSZU BB
szu ba
hartman
Návštevníci
****Niekoho milovať znamená predovšetkým prijať ho takého aký je... Každý človek sa stáva krajším, keď má radosť.****Walter Trobisch