*****Nikdy som nestretol človeka takého hlúpeho, aby som sa od neho nemohol niečo naučiť. Galileo Galilei*****
SK SaPA BA
logo_sksapa
ministerstvo
2014-03-25_093228
Hodnotenie SV
všetko čo budete a môžete potrebovať hodnotenie pri hodnotení sústavného vzdelávania / kliknite na obrázok a viac TU
Lieky a liečivá
adc
Kalkulačka

Laboratórní testy
labtest
zakony pre
Právny info – portál
company_logo

Archive for the ‘odborné’ Category

Preeklampsie ohrožuje matku i plod

V těhotenství může ženu potkat hned několik nepříjemných nemocí. Tou nejzávažnější z nich je preeklampsie, neboli těhotenská gestóza. Jedná se o stav změněného průtoku krve v cévách placenty, což může mimo jiné způsobit, že plod v děloze přestane růst a vyvíjet se. Tato nemoc se projevuje otoky či zvýšeným krevním tlakem, a ve své nejsložitější formě může ohrozit na životě matku i plod.
viac TU

JAK PŘEKONAT NOMOFOBII – ZÁVISLOST NA TELEFONU

Závislosti se netočí pouze kolem drog, jak by si mnozí mohli myslet, ale stále více lidí (především mladší generace) se stává závislá na moderních technologiích. Především na potřebě mít stále u sebe mobilní telefon. Tento pocit a nutkání být stále ve styku se svým smartphonem může vést až k závislosti zvané Nomofobie (anglického nomophobia – NO MObile PHOne foBIA – fobie z toho nemít mobilní telefon), která je velkým spouštěčem stresu v digitální době 21.století.
viac TU

Stres na pracovisku. Ako ho odbúrať pre zamestnancov?

Približne polovica európskych zamestnancov uvádza, že stres na pracovisku je pre nich bežný a so stresom tiež súvisí asi polovica všetkých vymeškaných pracovných dní. Uvádza to Európska agentúra pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, tieto údaje potvrdzujú aj štatistiky OECD. Agentúra odhaduje, že škody spôsobené duševnými chorobami vo forme nákladov na liečenie, zníženej efektivity, produktivity, nezamestnanosti v dôsledku psychických chorôb, dní práceneschopnosti a pod. predstavujú v Európe 3,5 % HDP.
Stres na pracovisku

Naberte odvahu a dajte si vyšetriť hrubé črevo

Rakovina hrubého čreva a konečníka je v Európe druhým najčastejším typom zhubného ochorenia a zároveň druhou najčastejšou príčinou úmrtí medzi onkologickými pacientmi. Jej výskyt stále rastie. Je to pritom typ rakoviny, ktorému sa dá do významnej miery predchádzať jednoduchou zmenou životného štýlu… Vývoj v štatistikách onkologických ochorení je alarmujúci, pričom prevažnej väčšine z nich je možne predísť. Rezort zdravotníctva preto vyhlásil tento rok za Rok prevencie. Jeho súčasťou sú aktivity na podporu prevencie rôznych typov rakoviny. Prvou je podpora prevencie rakoviny hrubého čreva.
viac TU

Rooseveltova nemocnica získala prestížne medzinárodné ocenenie

V stredu 3. júla 2019 si odborníci II. Neurologickej kliniky FNsP F.D. Roosevelta prevzali medzinárodne udeľované ocenenie – Diamantovú plaketu za vysokú kvalitu liečby pacientov s cievnou mozgovou príhodou. Cievna mozgová príhoda (CMP) je 3. najčastejšia príčina úmrtia a najčastejšia príčina invalidity dospelých ľudí v rozvinutých krajinách. Každých 30 minút zomrie alebo sa stane trvale poškodeným pacient s CMP, ktorého bolo možné zachrániť, ale nedostal sa včas do správnej nemocnice. Lekár má na účinný zásah len niekoľko hodín. Možností ako pomôcť postihnutému pacientovi je viacero. Komplexnú zdravotnú starostlivosť vedia pod jednou strechou v nepretržitom režime poskytnúť vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica (FNsP FDR) ako v jednej z mála nemocníc v SR.
viac TU

júl 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« jún    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Konferencie BB RKSaPA
Kolegyne , stretneme sa po prázdninách a dovolenkách.
Konferencie FNsP FDR BB
Hurááá prázdniny a dovolenkyyy :) Opäť sa stretneme po prázdninách.
eHEALTH
ehealt
NCZI.sk
narod
2017-06-21_073515
Preklad webstránky
2018-02-12_220850
fnsp
Overenie poistenca
udzs
Fakulta ZSZU BB
szu ba
hartman
Návštevníci